Lifestyle#

"יש לי דרייב מטורף לעשייה בהריון, אי אפשר לעצור אותי"

לירון שמם בהריון שני: ההריון הזה הוא תיקון בשבילי

לירון שמם, כתבת ומגישה בטלוויזיה מספרת ל-Glowing Belly על הריון שני, אמהות וקריירה. ראיון מיוחד ליום האישה הבינלאומי

בהריון הראשון היא עשתה קרוספיט עד החודש השמיני, בשלהי ההריון השני חזרה מטיסת עבודה בפיליפינים והיא בעשייה מתמדת. אשת התקשורת לירון שמם, אמא של רובין בת השנתיים, חווה את ההריון הנוכחי שונה בתכלית מהראשון, אך בשניהם היא ממש לא הורידה הילוך.

"בהריון הראשון היה לי קשה – בעיקר תחושה של אובדן שליטה על הגוף ואיך את נראית", היא מתארת "זה לא קל להשמין על המסך, ומיום ליום להראות גדולה יותר. עשיתי המון ספורט, הייתה לי תזונאית, 3 פעמים בשבוע עשיתי קרוס פיט עד חודש שמיני, ועדיין הגנטיקה הכריעה ונהייתי ענקית. הייתי גדולה על המסך, וזה נתן לי הרגשה לא נעימה, וגם קשה להלביש אישה בהריון, אין מספיק מגוון. מבטיחים לך שבהריון תהיי זוהרת ומהממת ולא הרגשתי ככה,. בנוסף, כל הזמן היו עוצרים אותי ברחוב ומעירים לי, 'איזו גדולה את", מאד קשה להתמודד עם זה. אכפת לי מאיך שאני נראית, אני מודעת לזה שגדלתי, אין צורך להגיד לי את זה.

לירון שמם בהריון שני

היום כשאני שוב שמנה וגדולה אני יודעת שזה זמני והדברים חוזרים, גם אם זה לוקח זמן וגם אם זה לא אותו דבר בדיוק, זה עוזר לתחושה. בהריון הראשון לא הבנתי מה מחכה לי בצד השני. היום אני מרגישה שאני מייצרת חיים ומבינה את המשמעות של זה ופחות אכפת לי ש"לוקחים ממני" את הנראות, שמחת החיים ומה לאכול. עכשיו אני מרגישה שאני נותנת ולא לוקחים אותי. היה לי חשוב לתקן את החוויה של ההריון".

אמהות, הריון וקריירה

היא אומנם רצתה הרבה ילדים, אך עושה רושם שהיא תסתפק בשניים, בסיכום עם בן זוגה נמרוד. שניהם גרושים, מה שהביא אותם הרבה יותר נכונים ובשלים לזוגיות, והם הרכיבו משפחה עם שני ילדים מתבגרים, פעוטה ועוד תינוק בדרך. "כשהכרנו נמרוד מצא בחורה שאוהבת לצאת, לשתות ולעוף על החיים. ופתאום בום, הוא מוצא את עצמו עם איזו סופר מאמא שכל היום מכינה מאפיינס כוסמין", היא צוחקת.
מנקודת מבטך היום, מה זה הריון עבורך? "אנחנו כנשים מייצרות חיים. זה פלא בעיני וזה משהו בלתי נתפס. אחרי הלידה וסביב ההנקה את קולטת את הנס שיצרת, ואיך הגוף שלנו מתאים את עצמו לצרכים של התינוק ומייצר לו כל מה שהוא צריך. יש דברים שקורים בן-רגע כשאשה הופכת לאמא – איך ברגע אחד יכולת השמיעה שלנו מזהה את הצליל הכי קטן של בכי, ומרגישות את הצרכים של הילד שלנו. לנשים יש יכולת בלתי נתפסת. במהלך ההריון אני מבינה ומרגישה שתוך כדי החיים שלי אני מייצרת בפנים חיים של בנאדם נוסף וזה מדהים אותי".

לירון שמם והבת הבכורה

איך השפיעה האמהות, ועכשיו גם הריון נוסף על הקריירה שלך?
"
לנהל קריירה, לא לישון בלילה ולהמשיך לתפקד – זה הדבר הכי משוגע , ונשים הן לביאות. לפני כן חשבתי שכולם שווים, ואפשר הכל. החזרה מחופשת לידה הייתה קשה, בעיקר העייפות אבל את מגלה שאת יכולה להתמודד עם הקשיים ולהמשיך לעבוד.
אני אמא ומנסה לסיים את היום שלי עד 4, פעמים רבות אני עובדת גם בערב אחרי שהבת שלי ישנה, ואני מספיקה כנראה הרבה יותר ממה שכל גבר אחר מספיק, די מה שהספקתי קודם . בעבר פשוט היה לי יותר זמן בין לבין לקפה וקשקושים והיום אני יותר ממוקדת בגלל הזמן המוגבל. בפועל ההספק לא שונה".
ברוח יום האישה הבינלאומי, ביומיום שלך כאשת מקצוע, האם להיותך אישה היו חסרונות  לעיתים?
אני מאמינה שזה עניין של אופי. כן קשה יותר לנשים לעיתים אבל אני לא הרגשתי את זה. אני באה מבית הישגי, אבא שלי הוא אדם הישגי וזה המסר שתמיד קיבלתי בבית. אם אני רואה הר בדרך שאני רוצה לטפס עליו, אני אטפס עליו, אני לא אחכה ולא אשאל אם יש כניסה, זה המוטו"

"כדי להראות טוב בהריון צריך להרגיש טוב מבפנים "

מהשיחה איתה עולה שאת החיים היא מקלילה. "אני מאוד נהנית מהאמהות ומגיעה אליה עם סבלנות שלא ידעתי שתהיה לי" היא אומרת. בעוד היא אחראית לביתם הקטנה, בן הזוג עושה כביסות ולרוב גם כלים. "למזלי אני גם טיפוס שממש לא אכפת לו מבלגן. אז הבית שלנו נראה כאילו נפגע מסופת טורנדו, מצד שני, אין לי את הקטע הזה של אמהות שבשנייה שיש להן דקה הן רצות לסדר את הבית". על אופנה היא לא מוותרת וגם ידועה בחוש האופנתי המפותח שלה. כמי שתפסה בכישרון רב את משבצת הכתבת בגיא פינס, זה אפילו מתבקש, לפחות כמו לבקש ממנה טיפים:
שופינג – "אסוס אסוס אסוס , פחות בא להשקיע כי זה מרגיש זמני וזה מופרע לקנות בגדים בהמון כסף אז אסוס זה פתרון מעולה. בהריון הראשון סלדתי מבגדי הריון , הרגשתי שזה מביך, לבשתי "שקים" ודברים גדולים שרק גרמו לי להרגיש גדולה יותר. הפעם ההריון מרגיש לי מחמיא, ואני לובשת בגדים צמודים שיחמיאו להריון ולא מנסה להסתיר כלום. כדי להראות טוב בהריון צריך לשמוח, ולחפש דברים שיראו ולא יסתירו ואז את לא נראית שמנה אלא בהריון. הריון זה דבר יפה"
המלצה לג'ינס הריון שווה במיוחד – "יוניקלו! גיליתי אותו לפני שבוע בנסיעת עבודה לפיליפינים והוא נראה ממש טוב".

למדריך המלא שלנו לג'ינסים בהריון >

לירון שמם בהריון שני

מה לגבי טיפוח בתקופת ההריון? – בהריון הזה אני הרבה פחות מטפחת את עצמי, היום אין לי זמן יש לי ילדה קטנה בבית.
"חברה דוגמנית המליצה לי להשתמש בשמן טוניק של קלרינס לסימני מתיחה, השתמשתי בו משבוע 20 ואין לי סימנים. אומרים שהרוב זה גנטי, אבל אני ממליצה לשים שמן על הבטן מתי שאפשר, כדי להימנע ולמנוע גירודים וסימנים. אני משתמשת בקרם פנים מיוחד לפיגמנטציה שרקחה לי קוסמטיקאית שהוא מאד חשוב לי.
ההבדל הוא בעיקר בראש – אני נראית הרבה יותר טוב בהריון הזה ממה שנראיתי בהריון הקודם, כי אני מקבלת אותו ומחבקת אותו, ולא בהלם ממנו כמו בראשון. ההריון הזה הוא תיקון וזה כיף".

עושה רושם שהתיקון החל מיד כשנגמר ההריון הראשון והחלה ההורות. לירון מספרת שלא התחברה לאמהות עד הרגע שבו פגשה ברובין. היום היא שלמה עם האמהות שלה, בין השאר היא מייחסת משמעות לעובדה שהפכה לאמא בגיל מאוחר יחסית (36) "אני מנסה להתאים את העולם והצרכים שלי לשלה, ולא להפך. ואז הכל מסתדר ורגוע".

משהו שאת מתגעגעת אליו בהריון? "אחרי הלידה של רובין הדבר שהכי רציתי זה לשתות יין, זה מאוד חסר לי בהריון הראשון. היום הויתור על אלכוהול פחות מהותי כי הוא גם ככה פחות חלק מהחיים כשאת אמא עייפה".

"הכי חשוב בהריון זה פשוט להמשיך"

במהלך ההריון שמם לא עוצרת וכבר נסעה עם משפחתה לגרמניה ולנסיעת עבודה בפיליפינים. מבחינתה, העובדה שהיא אישה רק תורמת ליכולותיה: " התקופה הזו של ההריון קצרה מאוד והיא עוברת. הכי חשוב זה כמה זה מופלא ומדהים לייצר חיים. ההריון הראשון מרגיש כמו 3 שנים, ההריון השני פשוט טס , אין לך זמן להיות בהריון, לא יודעת איזה שבוע אני …
להרבה נשים בתקופת ההריון יש אנרגיה מטורפת, יש דרייב חזק לעשייה, אני מרגישה שאי אפשר לעצור אותי וחשוב לי לנתב את זה לעשייה.
"בדיוק חזרתי מנסיעת עבודה מהפיליפינים כמובן אחרי התיעצות עם הרופאה שלי. טסתי ועבדתי והכל היה אחלה. אני לא רואה את עצמי מסוגלת לפחות, אני עובדת ורצה. יש הרבה קשיים אבל נשים הן חזקות ויודעות להתגבר וזה הרבה בראש. אני גם לא מתביישת לבוא ולהגיד שאני צריכה דברים מסויימים כי אני בהריון. למדתי שאם קמים בשבילך שתשבי – שבי".

טיפים לאימהות שבדרך?

להפוך לאמא זה הדבר הכי משוגע – כשאת יולדת את גם נולדת – נולדה אמא וזה הרגע הכי מיוחד ומרגש בחיים, קשה להכיל אותו ולוקח הרבה זמן לעכל אותו. תנו לעצמכן הנחות איפה שצריך . תקופת ההריון היא קצרה, וגם אם קשה זה עובר, וזה לא החיים עצמם . כשאת אמא את מבינה כמה את יכולה, וכמה הקשיים הם זמניים ואת מסוגלת להתמודד איתם.

כבר מההריון תתחילו להקשיב לעצמכן – הגוף יודע והלב יודע. תכבו רעשים ודודות וסבתות ואפילו חברות טובות שנותנות עצות, ותקשיבו רק לעצמכן. תעיפו את כל המסביב, אתן יודעות, הכי טוב.
קבלו עזרה – אני מעדיפה לוותר על המלונית ולהשקיע את הכסף בעזרה בבית, בין אם זה עזרה בלילה, מטפלת תומכת או מישהי שתעזור ותבשל לכן בבית, כל עזרה שיכולה להקל היא חשובה.

ולסיכום – "אל דאגה, בלידה יורדים קבצים עם כל המידע שאת צריכה, ואת תדעי לעשות הכל".

הוספת תגובה