Wellbeing#

למה אסור לך לוותר על סקס בהריון?

איך שומרים על קרבה ואינטימיות לאורך תשעה חודשי הריון? מה עושים כשלא מתחשק? והאם סקס פרוע עלול לסכן את העובר? שלי פסטרנק כץ עם מדריך מיוחד לסקס בהריון

לא משנה מאיזו תנוחה או כיוון נבחן את הנושא, הריון הוא תשעה חודשים של רכבת הרים הורמונלית ומטלטלת שנעה בין עייפות טוטאלית והימנעות מוחלטת, לבין תשוקה בלתי מרוסנת. סקס בהריון תמיד מעורר שאלות ולעיתים אף חששות. כמו בכל דבר בחיים, גם בתחום המיני, אנחנו שונות אחת מהשנייה ובהתאם לכך גם החשקים והתשוקות שלנו משתנים מאשה לאשה ומהריון להריון.

עוד ב-Glowing Belly:

מה זה אומר שהחשקים שלנו משתנים?

הכל קשור, כמובן, להורמונים המשתנים (האסטרוגן והפרוגסטרון) שמופרשים בתחילת ההריון ועולים בצורה מובהקת. רמה גבוהה של הורמונים חשובה להשתרשות העובר ולחיזוק צוואר הרחם כדי למנוע מצב של פתיחה מוקדמת. לשני אלו מצטרף גם הקורטיזול שמתאים את גופה של האשה ההרה לתנאי ההיריון שאינם מוכרים לגוף במצבו הרגיל. לקורטיזול ולאסטרוגן יש השפעה משמעותית על מידת הרגישות, הסבלנות והתיאבון של נשים בהריון, אבל כל אשה מושפעת אחרת. 
רמה גבוהה של קורטיזול ואסטרוגן, עלולה להוביל לשינויים הורמונליים במהלך ההיריון שיגרמו לפצעים על הפנים, לרגליים ופנים נפוחות וכבדות – בעיקר בחודשים המתקדמים בשל אגירת הנוזלים בגוף.

השילוב הזה של אותם שינויים הורמונליים יחד עם כבדות המשקל והשינויים בגוף עצמו משפיעים באופן טבעי על מצבי הרוח, ולפעמים מובילים לתחושות של עצב ודכדוך וגעגועים לגוף שהיה לפני ההריון.

המשקל העודף שאנחנו סוחבת ולעתים גורם לנו לתחושה פחות טובה, או אפילו לעובדה שאת ההריון הזה אתן חוות כבר כאמהות ויש לכן הרבה פחות זמן פנוי. בנוסף, כל הריון שונה בין אישה לאישה ואפילו שונה מאחד לשני. אם בהריון הראשון הרגשנו תשוקה מטורפת, התאהבות מדהימה בגוף המתעגל ורצון למגע וריגושים בכל רגע נתון, זה לא אומר דבר על מה שנרגיש בהריון השני.

יש משהו שבכל זאת מאפיין את כולן?

אם בכל זאת נכליל, אז בשליש הראשון רוב הנשים יחוו עייפות משמעותית שתגיע בתוספת מפנקת של בחילות והקאות. אפילו ריחות פתאום מעבירים בנו חלחלה. יש נשים רבות שטוענות שריח הבושם של בני הזוג שלהן הפך פתאום לבלתי נסבל. מדהים איך הגוף שלנו מחליט בדיוק מה טוב לו וכל מה שהוא לא כזה גורם לנו להתרחק ולהשתבלל בתוך עצמינו. בנוסף לרגישות לריחות, קיים לעתים חשש פסיכולוגי (או מהותי  – מנסיון עבר) לכך שההריון לא יקלט בוודאות, יגרום לדימום ומשם להפלה, זו גם הסיבה המרכזית לירידה בחשק המיני אצל נשים רבות. 

בטרימסטר השני די ברור שההריון נקלט, העייפות נרגעת והחשק המיני חוזר יחד עם הזוהר בעור הפנים, השיער שנהיה בריא יותר, חזק יותר ומבריק יותר, החזה גדל ונשים רבות בעלות חזה קטן מתרגשות מהמחווה הטבעית והסקסית שנחתה עליהן במתנה. נשים רבות מתאהבות בעצמן ומתמלאות בתשוקה עצמית, מכאן נובע החשק לסקס, למגע ולעונג. 

בשליש האחרון שוב כבד יותר, פחות נוח , שוב נכנסת עייפות והצורך ללכת לשירותים כל חצי דקה מוריד גם הוא כל חשק לסקס אצל הרבה מאוד נשים.

אז איך מתגברים על זה בלי לתפוס מרחק מבן הזוג?

להבין שהכל זמני, להפסיק לעסוק בהשוואות להריונות שנראים לכן מושלמים, גם אם זו חברה טובה או אחותך או מפורסמת שאתן מעריצות.

להתפנק בכל הזדמנות: טיפולי וואטסו לבד או בזוג, טיפולי פנים / עיסוי הריון מקצועי, ציור אומנתי כמזכרת על הבטן בטרימסטר האמצעי – לפני שאתן מרגישת כבדות מדי, צילומי הריון – מרגש ומפנק ומאפשר לכן להתאהב בגוף מחדש מבעד לעיניים אחרות בתוספת מזכרת נצחית.

לעשות משהו שמחבר אתכן לגוף ומעניק לכן  רגעים של התאהבות מחודשת, החל מחוג יוגה לנשים בהריון, ריקודי בטן, ואפילו ציור או פיסול בחימר. כל דבר שיוציא מכן את הרגשנות ויהפוך אותה ליצירת אמנות שכולה שלכן.

כשאתן עושות מה שנעים לכן ומתחבר לגוף שלכן, אתן רוצות גם לענג אותו, כשבן הזוג שותף פעיל לכל אלו (זה לא אומר שהוא מגיע לשיעור ריקוד או יוגה, אבל אתן בהחלט מוזמנות לעשות לו ריקוד פרטי בסלון, במרפסת או בחדר השינה). הוא הופך לשותף אינטימי לתשוקות שלכן, לתחושות שלכן ולמושא תשוקה בעצמו.

אם אתן רגישות לריחות, תמיד אפשר לשנות ולהחליף בושם או אבקת כביסה. האמת, זה זמן מצוין להפסיק להשתמש בבשמים ודאודורנטים מבושמים, לאפשר לגוף לנוח מכל מה שלא טבעי ולגלות עד כמה חייתיים אנחנו וכמה עוצמתית המשיכה שלנו לריח הגוף הנקי כמו שהוא, בלי תוספות מיותרות. 

סקסי מאמא: מה מצפה לנו בהמשך?

אחרי שעברתן בהצלחה את השליש הראשון – הגעתן לשלב הכיפי ביותר של ההריון. מצד אחד אתן מרגישות בטוחות יותר בהצלחת ההריון וכבר פחות חוששות לעובר. בנוסף, עדיין לא עליתן בצורה משמעותית במשקל, כך שאין בטן שמפריעה לשעשועי סקס ואתן מרגישות פוריות, חושניות, שובבות וקלילות.

זה הזמן הטוב ביותר לניצול מקסימלי של סקס בכל הזדמנות שבה אתן מרגישות את התשוקה מדגדגת. נדירים בני הזוג שלא חושבים שאישה בהריון היא סקסית בטירוף, כך שיש לכן את כל הסיבות הטובות לעוף על עצמכן לגובה.

האם סקס פרוע מסכן את העובר?

הסירו דאגה מלבכן, למעט סקס אנאלי שקצת פחות מלהיב לקיים בחודשי ההריון מחשש לטחורים והתכווצויות מיותרות, גם יחסי מין שובבים ופראיים במיוחד אינם מסוכנים לאישה ולעובר במהלך חודשי ההיריון. אלא אם הרופא המטפל טוען אחרת ואוסר עליכן לקיים יחסי מין מסיבות בריאותיות. כך או אחרת, נשים רבות מספרות שהאורגזמות החזקות ביותר שלהן, התרחשו דווקא בזמן ההריון.

ואם בכלל לא מתחשק?

בזמן ההריון אנחנו לרוב מאוד מחוברות למה שמתקיים בתוכנו ולכן רק אנחנו יודעות וקובעות מה עושה לנו טוב, לא מה שקראנו במגזין יוקרתי ואפילו לא אותה חברה קרובה שנמצאת איתנו באותו השלב בדיוק.

הכלל הראשון להנאה בסקס, ובמיוחד סקס בהריון, הוא להיות מחוברות לעצמכן. מה שכן, חשוב שתדעו לשמור על אינטימיות מינית גם אם לא ממש מתחשק לכן. סקס זה כל מה שאנחנו עושים בכדי לענג אחד את השנייה על ידי מגע מיני מכל סוג שהוא, החל מאוננות משותפת ועד לעיסויים מפנקים ומרטיטים. הקרבה חשובה ביותר, המגע לשם מגע, תשומת הלב, החברות, השיח וההבנה.

תשעה חודשים ללא סקס עלולים ליצור מרחק אינטימי וחברי, עד כדי כך שיהיה קשה להחזיר את הגלגל לאחור ללא עזרה מקצועית. מעבר לכך, סקס במשך ההיריון יוצר קרבה, מגביר את הביטחון בקשר, ומכין אתכם להורות, בייחוד כשהוא מגיע ממקום של קירבה, חברות, שיתוף, תשוקה ואהבה.

תשעת החודשים הללו הם ללא ספק חממת גידול, גם לרגשנות יתר ולא רק לתינוקי החדש שבדרך, ולכן כל שינוי בגוף או בהרגשה יכולים לגרום לכן לתהפוכות רגשיות שעלולות להשפיע גם על החשק המיני. וגם אם אתן לא עפות על איך שאתן נראות כרגע, זכרו שזה לגמרי זמני ושהריון כמו בפרסומות קיים בעיקר בטלוויזיה ובמגזינים. ככל שתבינו מהר יותר שאין דבר כזה אשה מושלמת אלא אשה שלומדת להיות שלמה עם מה שנתן לה הטבע, כך יהיה לכן קל יותר להתחבר ולהתאהב בדמות החדשה המשתקפת אל מולכן במראה, זו שנושאת בתוכה אוצר יקר ומיוחד כל כך של אהבה חדשה.

מדובר בשלב נוסף ומשמעותי כל כך בדרך המשותפת שלכם כזוג קרוב, אוהב ונוכח שבקרוב יקבל לחיקו בן משפחה חדש.

שלי פסטרנק כץ, היא סקסולוגית, יועצת זוגית ומחזירה בתשוקה

הוספת תגובה