Lifestyle#

"מה הלחץ לחזור לעצמנו אחרי ההריון?"

בלוגרית ההורות שירלי טמיר מספרת לנו על השינוי התפיסתי שעברה במהלך ההריון השני וגם נותנת חמישה טיפים מעולים להריוניות

אם אתן כבר אימהות, בוודאי שמעתן על שירלי טמיר או צפיתן באחד מהסרטונים הוויראליים שלה, ואם אתן בהריון ראשון, אז הנה הזדמנות להכיר את אחת מהנשים הכי אמיתיות וחשופות ברשת, שמאחוריה קהילה תומכת של עשרות אלפי עוקבות בפייסבוק. בבלוג ההורות שלה, מספרת טמיר על חוויות מהאימהות לגילי (4), ההריון השני (חודש שמיני), על הדברים הקטנים והגדולים, הקשיים וההצלחות – והכל עם המון פתיחות והומור עצמי.

"הבלוג שלי נולד מנבכי ליבי", מספרת טמיר בראיון מיוחד ל-Glowing Belly. "אחרי הלידה יש תחושה שהעולם כבר לא אותו הדבר והכתיבה היתה ועודנה בשבילי כלי תרפויטי, לפורקן והתמודדות".

מעורכת דין לבלוגרית הורות – איך זה קרה?

"המון נשים עושות שינוי בקריירה אחרי האימהות ואני מניחה שזה קשור לסדר העדיפויות שמשתנה ולבשלות מסוימת. אנחנו הופכות למודל לחיקוי עבור מישהו, ופתאום כל מני דברים שהרגישו לי לא מדויקים, הפכו להיות הרבה יותר ברורים לי. ההריון והלידה הופכים הכל למזוקק יותר, הזמן יקר יותר, הפשרות שאת מוכנה לעשות משתנות והצרכים שלך משתנים. להיות עורכת דין לא ריגש אותי ולא סיפק אותי".

איור: נעמה מסה 
למה החלטת דווקא על בלוג?

"הייתי זקוקה למקום שאפשר לשתף בו ולהשתתף, לפגוש נשים אחרות להפיג את תחושת הבדידות. אני באמת מרגישה שאני חלק מהקהילה שבניתי ולא רק מנהלת אותה. גם אני מתייעצת ושואלת שאלות, למשל, שאלתי לאחרונה בסטורי איפה כדאי ללדת. אני שוקלת את האפשרות ללדת בבית או במרכז לידה טבעית. חכמת ההומונים היא דבר מדהים. יש לי קשר אישי ומתמשך עם העוקבות שלי, אני מרגישה שהן מכירות אותי, והכרתי הרבה חברות חדשות דרך הרשת".

איך ההריון הנוכחי עובר לך לעומת הראשון?

"בהריון הראשון הייתי ממש היסטרית. עשיתי את כל הבדיקות האפשרויות והכל באופן פרטי בלי סיבה מיוחדת. והפעם, אני כמובן מתנהלת באחריות ועושה את כל הבדיקות שצריך, אבל ממש לא בהיסטריה. מעניין אם זה ישפיע עלי גם אחרי הלידה ואני אהיה פחות היסטרית מהפעם הקודמת או שזה לא משהו שישתנה ושאני בכל מקרה אהיה היסטרית. כי אני לא מתחייבת, לא להיות היסטרית…

"אני חושבת שההבדל נעוץ בזה שיש משהו בהורות שמלמד אותך שיש דברים שהם לא בשליטתך וזה נותן מידה של פרספקטיבה מסוימת. ולהיות אובר היסטרית זה לא דבר שהוא טוב".

תמונת ההריון של שירלי טמיר יושבת על הספה ונוגעת בבטן
צילום: שירינקה – צלמת משפחה והריון
מתי החלטת על הריון נוסף?

"לקח לי זמן להגיע לרגע שאני מוכנה ויכולה לדמיין הריון שני. לרגעים הרגשתי שאולי אני אף פעם לא אהיה מוכנה לזה. לא כי אני לא רוצה עוד ילדים, אבל ההחלמה מהלידה היתה קשה ובכלל ההסתגלות להורות היתה מאתגרת.
"חיכיתי לזמן שמתאים לנו כמשפחה ולי באופן אישי, למרות הלחצים החברתיים וכל שיחות ה'תעשי אותם צפופים'. אומרים לך, ואת גם אומרת לעצמך, שהפרש של שלוש שנים זה הכי טוב, אבל הכי טוב למי? לוקח זמן להצליח לנטרל את הדברים הלא רלוונטיים".

"בסופו של דבר תכננו את ההריון והוא בא לנו טוב. הוא נתן לי המון אנרגיה וחדווה לעשייה, הייתי מאוד פעילה וחרוצה לאורך כל ההריון עם המון יוזמות ופעילויות. בסופו של דבר, כשזה מגיע בזמן שהוא נכון לך, אז זה מביא הרבה אנרגיה טובה".

צילום: שירינקה – צלמת משפחה והריון
איך את עם הערות של אנשים או עם ידיים שנשלחות ללטף את הבטן?

"האמת, שפחות קורה לי ששולחים ידיים ומלטפים לי את הבטן, אולי אנשים יותר מודעים. קיבלתי הערות של 'שמנמונת' אבל אני לא נעלבת מזה. אני לא לוקחת את זה לקטע שלילי. יש לי יכולת לסנן רעשי רקע. אני מרגישה מאוד טוב עם ההריון וזה נורא קשור בעיני. אני מקווה שגם אחרי הלידה, שהגוף מה שנקרא מתפנצ'ר, לשמור על אותה רמה של חוסן".

את עושה ספורט בהריון?

"בהחלט. גם בהריון הקודם עשיתי ספורט, אבל הפסקתי בחודש שביעי. באופן כללי הייתי פחות ערוכה לקושי והיום אני מאוד ערוכה לקושי וזה גורם לי פחות לוותר לעצמי. בהריון הקודם הייתי בטוחה שאני אלד בשבוע 38, וניסיתי לחשוב מחשבות חיוביות, כי מחשבה בוראת מציאות. וכשילדתי בשבוע 41 + 1 רציתי למות. אי אפשר היה לדבר איתי. אז הפעם אני באה בגישה אחרת, כמה המיינד סט משפיע על ה Well-being. אני משתדלת לא לעצור את החיים, להמשיך ולייצר דברים ולעשות ספורט כדי לשמור על אנרגיה טובה.

"גם הניסיון הזה לחזור לעצמנו מהר אחרי הלידה הוא קשוח. מה הלחץ? בהריון הקודם עליתי 30 קילו. היה לי מאוד קשה עם זה פיזית. זה המון. לא סביר שתוך שנייה נחזור לעצמנו. הגוף עובר כל כך הרבה. רק הגיוני לתת לנו ולגוף זמן להתאפס. מה גם שהעולם לא יהיה יותר אותו הדבר, אז מה הלחץ לחזור למה שהיה קודם? את יצרת בן אדם שלא היה – ועכשיו הוא כאן. העולם הוא שונה. יש הרגשה כזאת שבהריון את מאוד פורחת ואחרי שאת יולדת את קצת נובלת וזו הרגשה קשה.

צילום מתוך עמוד האינסטגרם של שירלי טמיר

"היום, נכון לרגע זה, עליתי פחות. אולי כי זה פשוט לא מעניין אותי יותר. ולא כי לא אכפת לי איך אני נראית, אכפת לי. זה לא ממקום של הזנחה, אלא ממקום של להגיד 'אני בהריון ולכן הגוף שלי משתנה'. המשקל לא בראש מעיניי, הבריאות היא בראש מעיניי. אני רוצה לא להעלות הרבה כדי שלא יהיה לי קשה. הכל בראש, עניין של איזונים ובחירות – ולשחרר. אז אני אעלה במשקל, וייקח לי זמן להוריד את זה. אני לא עושה משהו בקטנה, אני מרחיבה את התא המשפחתי שלי. זה די זניח מבחינתי גם אם ייקח לי שנה להוריד את המשקל".

יש לך חשקים מיוחדים?

"אני מכורת שוקולד. אני יכולה לאכול שוקולד כל היום, מכורה במיוחד ל'עד חצות' של אוסם ולנוטלה. היום, אגב, עשיתי אימון שהיה אחלה ואחרי האימון אכלתי מקדונלד'ס".

צילום: ספיר מרחיב
ומה עם ההורמונים? כמה הם משפיעים עלייך?

"תלוי את מי את שואלת… אני חשה את עצמי צודקת ונורמלית תמיד (צוחקת). אני חושבת שבהריון הראשון היתה לי ציפייה מאוד גדולה שהבן זוג שלי יבין אותי ויכיל אותי כי באמת היה לי מאוד קשה, בעיקר בסוף ההריון אבל גם בתקופה שאחרי, בהסתגלות ובהחלמה. לקח לי הרבה זמן להפנים שהוא לא יכול להבין, הוא לא חווה את זה ככה.

"לכן יש ערך מאוד גדול לאחווה נשית בכל מה שקשור להריון, לידה ואמהות. זה מוריד לחץ ששמים על הזוגיות, שאתה צריך להכין ולהכיל הכל. זו לא ציפייה סבירה והיום אני מבינה את זה. גם בעלי בסיבוב הזה מנוסה יותר. אגב, מי כמוני מאמינה בכוחן של מילים. אני ממליצה להפוך כל מני מילים של קושי לאתגר, חרדה לסקרנות וחופשת לידה להחלמת לידה".

צילום: שירינקה – צלמת משפחה והריון
איך נראית מלתחת ההריון שלך?

"אני משתמשת במה שיש לי מההריון הקודם בשילוב בגדים של 'מעוברת' איתם עשיתי שיתוף פעולה. יש להם מכנסיים מושלמים שקניתי בכל הצבעים. אני גם אוהבת ללבוש שמלות בהריון. מאוד חשוב לי שיהיה לי נוח, אז תמיד אני קונה מידה יותר גדולה, גם כשאני לא בהריון"
"ובינינו, אם אפשר היה להסתובב עם פיג'מה כל היום, אז הייתי עושה את זה, ויש הרבה ימים שאני באמת עושה את זה".

צילום: שירינקה – צלמת משפחה והריון
הקיץ כבר כאן, איזה בגד-ים את הכי אוהבת?

"אני מסתובבת עם ביקיני בהריון, ואין לי בעיה גם להצטלם ולהעלות תמונות. אני מרגישה מעולה עם זה. אני חושבת שבגד-ים שלם זה הכי חם בעולם. אני לא יודעת אם זה בזכות שינוי תפיסתי שעשיתי או בזכות שיש לי בן זוג שכל הזמן מפרגן ומחמיא לי או בזכות זה שיש לי קהילה תומכת מפרגנת שמאפשרת לי להסתובב בביקיני.

"אני מרגישה שהכי נוח לי עם ביקיני ואני מרגישה יפה בביקיני וזה כיף לי. לא יודעת איך אני ארגיש אחרי הלידה. זה יהיה המבחן האמיתי".

צילום מתוך עמוד האינסטגרם של שירלי טמיר
המלצות מיוחדות לטיפוח בהריון?

"בהריון הזה גיליתי שמן להריון נגד סימני מתיחה של חברת פלמרס, שמן מדהים שנספג מהר ומאוד נעים והוא ממש עוזר. חוץ מזה, אני מקפידה על שגרת טיפוח של סבון פנים, קרם פנים. יש לי מלא חצ'קונים, אז אני משתדלת לשמור על עור נקי כמה שאפשר".

איך את מפנקת את עצמך?

"אני עושה דיקור משולב עם שיאצו וזה עושה לי מאוד טוב. אני מפנקת את עצמי במלתחה שהיא נעימה ובגדי הריון יפים ונוחים, אני עושה אימונים אישיים עם מאמנת אישית מדהימה. אני משקיעה בעצמי וזה כיף גדול".

מה התוכניות להמשך?

"יש לי הרצאה חדשה בשם 'לגדל ילדים וגם את עצמנו בשבט וירטואלי'. אני מדברת בהרצאה על כך שהיום יותר קשה להיות הורים דווקא בגלל הרשת, שיימניג הצפת המידע וכדומה ומהצד השני הכוח של הקהילה ליצירת שיח משמעותי ומקדם. יש לי קורס אונליין עם עוד שותפה שנקרא 'חיות ברשת', ועוזר למי שרוצה לפתוח בלוג או רוצה נוכחות גדולה יותר ברשתות החברתיות.
"החלום הגדול הוא להופיע יותר בטלוויזיה. להביא את השיח הזה גם למדיה הזאת".

צילום: שירינקה – צלמת משפחה והריון
מהריונת להריונית: 5 טיפים מעולים של שירלי טמיר
  1. תרימו לעצמכן: "כמה שזה קלישאתי, תתמקדו בטוב ותגידו לעצמכן 'אנחנו מדהימות'. לא לשכוח בכל רגע שאנחנו מייצרות חיים, זה בלתי נתפס ונפלא. וכמה שאנחנו יכולות להיות קשות עם עצמנו והישגיות, תמיד לזכור שאנחנו מדהימות מעצם זה שאנחנו בהריון".
  2. היריון אקטיבי: "הריון לא אומר להרים רגליים ולוותר על עצמכן. תהיו בעשייה, זה מייצר אנרגיה יותר טובה".
  3. תהיו קשובות לעצמכן: "כשאתן לקראת חתונה, אנשים מתערבים לכן. ואז מתי ילדים, ואז לא מפסיקים להגיד לכן דברים על ההריון. לכולם יש מיליון דעות. אז דעו שזו רק ההתחלה! כשאת אמא את באמת מגלה שלאנשים יש דעות שונות ונחרצות. למדו לסנן את רעשי הרקע ויהיה לכן הרבה יותר קל".
  4. אמהות זה כוח: "בשלב הנסטינג, כיף לרכוש המון דברים חדשים, אבל יש ערך גדול בקבלת דברים מאחות גדולה או חברה. מעבר לערך האקולוגי, הכלכלי והסביבתי, יש הרגשה נעימה שמישהו פורש עלייך חסות. זה הצעד הראשון בהצטרפות לקהילת האמהות".
  5. שמרו על הזוגיות: "כמה שיותר נחמיא אחד לשני, ככה יותר טוב. בסופו של דבר זו תקופה קשה. לפעמים ההריון מתחיל בכובד מסוים והקושי הוא באמת גדול. נורא קל לבוא בטענות אחד לשני או להוציא תסכול אחד על השני. גם לבני או בנות הזוג לא קל, אז במקום לתת על הראש נסו לראות את הדברים הטובים אחד של השני".
פוליטקלי קורקט בהריון

מהן שלושת האימרות הנפוצות והנפיצות שאומרים כל הזמן להריוניות???ואם אתן עוד לא איתי באינסטגרם אז בואו: https://www.instagram.com/shirleytamir/

פורסם על ידי ‏שירלי טמיר – Shirley Tamir‏ ב- יום רביעי, 29 במאי 2019

הוספת תגובה